четвъртък, май 21, 2009

Какви трябва да са клавиатурите включени в Windows 7?

Скоро се очаква да излезе новата операционна система Windows 7 (това е наследникът на Windows Vista). Сега е момента да се реши какви трябва да бъдат клавиатурните подредби за писане на български език. Решението трябва да се вземе сега, преди излизането на Windows 7, защото след излизането на тази операционна система ще бъде на практика невъзможно да се правят каквито и да било промени.


В дискусията се очертаха три основни позиции:

1. Много хора застанаха зад становището, че за писане на български език трябва да има само една подредба и това трябва да бъде стандарта за пишещи машини известен още като подредбата БДС (това което е изписано с червени букви на клавиатурата ви).

Има голямо предимството от това подредбата да е само една. Тогава, ако седнете на друг компютър, няма да се чудите коя ли е подредбата, която е инсталирана. Според мнението на специалистите по бързопис БДС е най-добрата подредба. На нея се пишело много по-бързо и ръцете се уморявали по-малко.

От друга страна, БДС се учи сравнително трудно и затова повечето потребители предпочитат фонетичната подредба. Друг недостатък на БДС подредбата, е че тя изисква кирилицата да бъде допълнително изписана върху клавишите. Тук в България повечето клавиатури са пригодени за писане по БДС, но не и в чужбина.

2. Друго възможно решение е в Windows 7 да има две подредби за писане на български език и това да са БДС и Фонетична. Това е становището на ИМИ към БАН. Това становище е изпратено в официално писмо адресирано до Microsoft България.

3. Част от потребителите са на мнение, че в Windows 7 трябва да има повече от две подредби за писане на български език. Причината за това е, че Фонетичната подредба, както и подредбата БДС имат много различни модификации и различни хора са свикнали на различни варианти на тези подредби. Ако в Windows 7 има няколко варианта на подредбата БДС и няколко фонетики, то тогава максимален брой хора биха намерили подредбата, с която са си свикнали.

Според защитниците на тази теза е по-добре да има нещо излишно, отколкото нещо да недостига. Разбира се, това не винаги е вярно. Представете си че пътувате към Рим и стигнете до кръстопът, на който има три табели сочещи към Рим. На ляво, на дясно и на право все е Рим. Ще си кажете: „Естествено, всичко пътища водят към Рим!“ Все пак, кой от трите пътя да изберете? Можете да отворите картата, да проучите допълнителна информация и да направите най-добрия избор, но бихте предпочели някой да е направил това проучване вместо вас и да е сложил само една единствена табела сочеща към Рим. Разбира се, вие не сте длъжен да следвате тази табела, а можете винаги да се отклоните по друг път, ако прецените, че той за вас е по-подходящ.

Относително малко хора защитават включването в Windows 7 на повече от две подредби. Въпреки това, има голяма вероятност точно тази теза да се наложи, защото в бета версията на Windows 7 за момента са включени пет различни подредби за писане на български език. Две от тях са варианти на БДС, две са варианти на Фонетиката и една е подредбата QWERTY (явно тя е сложена за всеки случай, ако вдигнем ръце от кирилицата и решим да минем на латиница).


Ако искате да се включите в дискусията, то сега е момента. Можете да изразите вашето мнение в този блог. Добре е да напишете името си. Така, мнението ви ще има по-голяма тежест.

неделя, април 19, 2009

Целева работна група за разработване на нов национален стандарт за клавиатурни подредби


Българският институт по стандартизация назначи целева работна група за разработване на нов национален стандарт за клавиатурни подредби. Надяваме се, че това е последната стъпка от процедурата по приемането на новия стандарт.


Първото заседание на работната група се състоя на 9 март 2009 г. Тогава не беше проведено нито едно гласуване и не беше взето нито едно решение. Въпреки това, две седмици по-късно, се появи протокол от заседанието, който няма нищо общо с действителността. Следващото заседание се състоя на 14 април 2009 г. Тогава основната тема беше дали протокола от предишното заседание да се отхвърли като документ с невярно съдържание или да се коригира. Отново не беше взето никакво решение. Публикуваме тук аудио запис на заседанието от 14 април, за да може всеки, който желае, да се запознае с работата на работната група.


Ако искате да изразите мнение по въпроси свързани с новия стандарт за клавиатурни подредби или относно заседанията на работната група, то можете да го направите в този блог. Когато правите коментар, добре е да напишете името си. Така мнението ви ще тежи повече.